Previous Award Winners

2016 Award Winners

Claymore AwardR.G. Belsky, Forget-Me-Not

1st Runner Up  – Roger Toll, Hooray for Hollywood
2nd Runner Up – Peggy O’Neal Peden, Jake’s Hand

Claymore Award Finalists:
Alicia Anthony, Inheritance
J. J. Beall, Scandal
R.G. Belsky, Forget Me Not
Patricia James Dusenbury, Two Weeks in Geary
Mercedes King, Junkyard Lounge
Marlene Kurban, Under Suspicion
Laura Renee Oles, The Daughters of Bad Men
Peggy O’Neal Peden, Jake’s Hand
Roger Toll, Hooray for Hollywood
SB Woodson, Voice for the Dead

Silver Falchion Award

Best Fiction Adult Book – Jenny Milchman, As Night Falls
Finalists:
Baron R. Birtcher, Hard Latitudes
Mylo Carbia, The Raping of Ava Desantis
Christine Carbo, The Wild Inside
Paul Cleave, Trust No One
Craig Faustus, Buck Go Down Hard
Ray Peden, One Tenth of the Law
D.M. Pulley, The Dead Key
Michael Ransom, The Ripper Gene
Jan Thomas & Grant Jerkins, Done in One
Timothy Vincent, Prince of the Blue Castles

Best Fiction First Novel – Kris Calvin, One Murder More
Finalists:
Christine Carbo, The Wild Inside
Bevan Frank, The Mind of God
Michael Ransom, The Ripper Gene

Best Nonfiction Adult Book – Unni Turrettini, The Mystery of the Lone Wolf Killer
Finalist:
Merlin Tuttle, The Secret Lives of Bats

Best Fiction Young Adult Book (ages 14 and up) – Gwenda Bond, Fallout
Finalists:
Shane Berryhill, Chance Fortune: Out of Time
Mord McGhee, Old Flames and Heroes

Best Nonfiction Young Adult Book (ages 14 and up) – Stephanie Osborn, Sherlock Holmes and the Mummy’s Curse
Finalist:
P.A. De Voe, Warned

Best Fiction Tween Adult Book (ages 10-14) – Sally Ann Melia, Hunted by Aliens
Finalist:
Malia Ann Haberman, Chase Tinker and the House of Destiny (Book 3 of the Chase Tinker Series)

Best Children’s First Chapter Book – Fiction, Nonfiction, or Silly (ages 7-10) – Linda Joy Singleton, The Curious Cat Spy Club
Finalists:
Christopher Edge, The Black Crow Conspiracy
Emmanuel Ngwainmbi, Bo Aku, Undisputed King of the Forest

Best Children’s First Reader Book – Fiction, Nonfiction, or Silly (ages 5-8)Scott Sonneborn, The North Police: Reindeer Games

Best Fiction Short Story Anthology – Kaye George, Murder on Wheels
Finalists:
Ramona DeFelice Long, Fish or Cut Bait
Joe McKinney, Shrieks and Shivers from the Horror Zine
Josh Pachter, The Tree of Life

Best Action Adventure – Baron R. Birtcher, Hard Latitudes
Finalists:
Jan Thomas & Grant Jerkins, Done in One
JD Wallace, Silent Cats: Deadly Dance

Best Comedy – John Hegenberger, Spyfall
Finalists:
Traci Andrighetti and Elizabeth Ashby, Deadly Dye and a Soy Chai
Thomas Davidson, Past is Present

Best Horror – Michael Ransom, The Ripper Gene
Finalists:
Mylo Carbia, The Raping of Ava Desantis
Derik Cavignano, Colony of the Lost

Best Mystery / Crime – Kay Kendall, Rainy Day Women
Finalists:
R.G. Belsky, Shooting for the Stars
Kris Calvin, One Murder More
BV Lawson, Dies Irae
Melinda Leigh, Minutes to Kill (A Scarlet Falls Novel)
D.M. Pulley, The Dead Key
Michael Ransom, The Ripper Gene
Linda Sands, 3 Women Walk into a Bar
K.C. Tansley, The Girl Who Ignored Ghosts
Jan Thomas & Grant Jerkins, Done in One

Best Non-Genre / Literary – (tie) Baron R. Birtcher, Hard Latitudes & Christine Carbo, The Wild Inside 
Finalist:
Timothy Vincent, Prince of the Blue Castles

Best Romance / Romantic Suspense – Melinda Leigh, Minutes to Kill (A Scarlet Falls Novel)
Finalist:
Glenna Mason, In the Rafters

Best Science Fiction – Chuck Grossart, The Gemini Effect
Finalist:
Sally Ann Melia, Hunted by Aliens

Best Thriller – (tie) Baron R. Birtcher, Hard Latitudes & Melinda Leigh, Minutes to Kill (A Scarlet Falls Novel)
Finalists:
R.G. Belsky, Shooting for the Stars
Thomas Davidson, Past is Present
Bevan Frank, The Mind of God
Debra K. Gaskill, Call Fitz
Jerry Hatchett, Unallocated Space
Michael Ransom, The Ripper Gene
M.A. Richards, Choice of Enemies
Jan Thomas & Grant Jerkins, Done in One
John Vance, Death by Mournful Numbers

Best Book by an Attendee – Kay Kendall, Rainy Day Women
Finalists:
Baron R. Birtcher, Hard Latitudes
Bill Loehfelm, Doing the Devil’s Work
Caroline Fardig, Death Before Decaf
Christine Matthews, Beating the Bushes
Cindy Sample, Dying for a Donut
Claire Applewhite, The Doctor’s Tale
Dana Chamblee Carpenter, Bohemian Gospel
Debra Gaskill, Call Fitz
Derik Cavignano, Colony of the Lost
E.C. Diskin, Broken Grace
Eliot Parker, Fragile Brilliance
Erica Wright, The Granite Moth,
Jean Rabe, Pockets of Darkness,
John Hegenberger, Spyfall
John Vance, Death by Mournful Numbers
Ken Vanderpool, Stop the Music
Kris Calvin, One Murder More
L. Sydney Fisher, The Phoenix Mission
Laurel Heidtman, Bad Girls (An Eden Mystery)
Linda Sands, 3 Women Walk into a Bar
Linda Thorne, Just Another Termination
Maggie Toussaint, Bubba Done It
M.K. Gilroy, Cold as Ice
Michael Guillebeau, A Study in Detail
Phyllis Gobbell, Pursuit in Provence
R.G. Belsky, Shooting for the Stars
Ray Peden, One Tenth of the Law
Ray Wenck, Ghost of a Chance
Robert J. Randisi, McKenna’s House
Susan Crawford, The Pocket Wife
Wendy Sand Eckel, Murder at Barclay Meadow,

 

2015 Award Winners

Claymore AwardMichael F. Stewart, The Boy Who Swallows Flies

1st Runner Up  – Jean Rabe, The Christmas Card Killer
2nd Runner Up (tie, listed in alphabetical order)
Philip Cioffari, Night and Its Burdens
Sasscer Hill, Dark Side of Town

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
J.D. Allen, 19 Crimes
Philip Cioffari, Night and Its Burdens
Nikki M. Clarke, Wicked Hands
Alice Fitzpatrick, The Thing of Darkness
Sasscer Hill, Dark Side of Town
L.G. Jenkins, Diptastic
J.E. Mooney (Jean Rabe), The Christmas Card Killer
Ben Orlando, The Lost Journals of Sundown
Michael F. Stewart, The Boy Who Swallows Flies
Jonathan Stone, Two for the Show

Silver Falchion Award

Best Novel

Cozy/Traditional Mystery – Charles Todd, Hunting Shadows
Finalists:
Andrea Camilleri, Angelica’s Smile
E. J. Copperman and Jeff Cohen, The Question of the Missing Head
Mary Daheim, The Alpine Yeoman
Margaret Maron, Designated Daughters

Crime Thriller – Lisa Unger, In the Blood
Finalists:
Paul Doiron, The Bone Orchard
Gwen Florio, Dakota
Tod Goldberg, Gangsterland
John Lescroart, The Keeper

Historical – Anne Perry, Death On Blackheath
Finalists:
Rennie Airth, The Reckoning
P.F. Chisholm, An Air of Treason
Kathleen George, The Johnstown Girls
Alex Grecian, The Devil’s Workshop

Literary Mystery / Suspense / Thriller – Catriona McPherson, The Day She Died
Finalists:
Linda Castillo, The Dead Will Tell
John Katzenbach, Red 1-2-3
Stephen King, Mr. Mercedes
Tom Rob Smith, The Farm

Political / Adventure / Espionage Thriller – Terry Hayes, I am Pilgrim
Finalists:
Adam Brookes, Night Heron
Matthew Dunn, Dark Spies: A Spycatcher Novel
Assaf Gavron, The Hilltop
Ward Larsen, Assassin’s Game

Private Detective / Police Procedural / Mystery – John Sandford, Field of Prey
Finalists:
Ace Atkins, The Forsaken
Reed Farrel Coleman, The Hollow Girl
Christopher Fowler, Bryant & May and the Bleeding Heart
David Mark, Sorrow Bound

Romantic Suspense – Hank Phillippi Ryan, Truth Be Told
Finalists:
Carey Baldwin, Judgment
Catherine Coulter and J.T. Ellison, The Lost Key
Janet Evanovich, Top Secret Twenty-One
Rebecca James, Sweet Damage

Speculative / Horror / Science Fiction / Fantasy – F. Paul Wilson, Fear City
Finalists:
Stephen Lloyd Jones, The String Diaries
Tim Lebbon, Coldbrook

John Scalzi, Lock In
Jonathan Wood, Yesterday’s Hero

Long-form Novelty Fiction – Danica Novgorodoff, The Undertaking of Lily Chen
Finalists:
Notes from the Cat House – Jack Ketchum

Best First Novel

Cozy / Traditional / Historical – Allen Eskens, The Life We Bury
Finalists:
J. Bard-Collins, Honor Above All
Nancy Coco, To Fudge or Not to Fudge
Hannah Dennison, Murder at Honeychurch Hall
TJ O’Connor, Dying to Know

Literary Suspense – Laura McHugh, The Weight of Blood
Finalists:
Tom Bouman, Dry Bones in the Valley
John Darnielle, Wolf in White Van
Samuel W. Gailey, Deep Winter
Oliver Truc, Forty Days Without Shadow
Leta Serafim, The Devil Takes Half

Thriller / Mystery – Lori Rader-Day, The Black Hour
Finalists:
Sarah Hilary, Someone Else’s Skin
Mark Nielsen, Hotlanta!
Matthew Palmer, The American Mission
Chrysler Szarlan, The Hawley Book of the Dead
Neely Tucker, The Ways of the Dead
Andy Weir, The Martian

Best Nonfiction

Academic – Charles Brownson, The Figure of the Detective: A Literary History and Analysis
Finalists:
Edited by Patricia Prandini Buckler, Bloody Italy: Essays on Crime Writing in Italian Settings
Edited by Curtis Evans, Mysteries Unlocked: Essays in Honor of Douglas G. Greene
Amnon Kabatchnik, Blood on the Stage 480 B.C. to 1600 A.D.: Milestone Plays on Murder, Mystery, and Mayhem
Elizabeth Kolbert, The Sixth Extinction: An Unnatural History
James Mancall, James Ellroy: A Companion to the Mystery Fiction

Mainstream Crime Reference – Adam Plantinga, 400 Things Cops Know
Finalists:
Lucy Worsley, The Art of the English Murder

Memoir / Biography – Karen Abbott, Liar, Temptress, Soldier, Spy: Four Women Undercover in the Civil War
Finalists:
Kai Bird, The Good Spy: The Life and Death of Robert Ames
Sarah Churchwell, Careless People: Murder, Mayhem, and the Invention of The Great Gatsby
Lacy M. Johnson, The Other Side: A Memoir
J.W. Ocker, Poe-Land: The Hallowed Haunts of Edgar Allan Poe

True Crime – Deborah Halber, The Skeleton Crew: How Amateur Sleuths Are Solving America’s Coldest Cases
Finalists:
Kevin Cook, Kitty Genovese: The Murder, the Bystanders, The Crime that Changed America
Joshua Horwitz, War of the Whales
William J. Mann, Tinseltown: Murder, Morphine, and Madness at the Dawn of Hollywood
Matt Richtel, A Deadly Wandering: A Tale of Tragedy and Redemption in the Age of Attention

Best Children, Middle Grade, and Young Adult

Children’s Picture Book – Julie Kraulis, An Armadillo in Paris
Finalists:
Dan Bar-El, Illustrated by David Huyck, Nine Words Max
Zachary Hyman, Illustrated by Zachary Pullen, The Bambino and Me
Monica Kulling, Illustrated by David Parkins, Spic-and-Span! Lillian Gilbreth’s Wonder Kitchen
Eric Walters, Illustrated by Eugenie Fernandes, Hope Springs

Children’s Chapter Book – Dori Hillestad Butler, Illustrated by Aurore Damant, The Haunted Library
Finalists:
Bryn Fleming, Range Riders: Cassie & Jasper to the Rescue
Lewis B. Montgomery, Illustrated by Amy Wummer, The Milo & Jazz Mysteries: The Case of the Buried Bones
Scott Sonneborn, Illustrated by Timothy Banks, The Frankenstein Journals: Volume 1
Martin Widmark, Illustrated by Helena Willis, The Whodunit Detective Agency: The Diamond Mystery

Middle Grade – Jacqueline West, Still Life (The Books of Elsewhere, Book #5)
Finalists:
Dan Bar-El, Illustrated by Tatjana Mai-Wyss, Audrey (Cow)
Charis Cotter, The Swallow: A Ghost Story
Kate De Goldi, Illustrated by Gregory O’Brien, The ACB with Honora Lee
Tania Unsworth, The One Safe Place

Young Adult – Kimberly G. Giarratano, Grunge Gods and Graveyards
Finalists:
Kate Brauning, How We Fall
Elle Cosimano, Nearly Gone
Hollis Gillespie, Unaccompanied Minor
S.J. Laidlaw, The Voice Inside My Head

Best Anthology, Collection, and Attending Author

Anthology – Laurie R. King and Leslie S. Klinger (Editors), In the Company of Sherlock Holmes: Stories Inspired by the Holmes Canon
Finalists:
Mark Ammons, Katherine Fast, Barbara Ross, and Leslie Wheeler (Editors), Rogue Wave: Best New England Crime Stories
David Baldacci (Editor), Faceoff
Jeffery Deaver and Raymond Benson (Editors), Ice Cold: Tales of Intrigue from the Cold War
Kristine Kathryn Rusch (Editor), Fiction River Special Edition: Crime

Collection – Terry Odell, Seeing Red: From the Case Files of Detective James T. Kirkland
Finalists:
C.J. Box, Shots Fired: Stories from Joe Pickett Country
Jeffery Deaver, Trouble in Mind: The Collected Stories, Volume 3
Craig Johnson, Wait for Signs: Twelve Longmire Stories
Joyce Carol Oates, High Crime Area: Tales of Darkness and Dread

Attending Author – C. Hope Clark, Palmetto Poison
Finalists:
Stacy Allen, Expedition Indigo
R.G. Belsky, The Kennedy Connection
Philip Cioffari, Dark Road, Dead End
Connie Dial, Unnatural Murder
Chris Knopf, A Billion Ways to Die
Bryan E. Robinson, Limestone Gumption
Robert Rotstein, Reckless Disregard: A Parker Stern Novel
Charles Salzberg, Swann’s Lake of Despair
Rich Zahradnik, Last Words

John Seigenthaler Legends Award – Robert K. Tanenbaum

Dupin Detective Award – Bobbi Blake

SEMWA Magnolia Award – Ross Cavins

2014 Award Winners

Claymore Award – Dana Chamblee Carpenter, Bohemian Gospel

1st Runner Up  – Ronald Kidd, The Raven and Me
2nd Runner Up (tie, listed in alphabetical order)
Philip Cioffari, The Cold Eye of Danger
Barbara Nickless, White Line Fever

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Ross Cavins, Barry Versus the Apocalypse
Nichole Christoff, The Kill Shot: Book 2
Steven Cooper, Desert Remains
Laine Cunningham, Break the Bow
Rick Koster, Gris Gris Gumbo
Barbara Nickless,White Line Fever
Tim O’Brien, Twelve Bricks

Silver Falchion Award

Best Novel

Cozy/Traditional Mystery – Maggie Toussaint, Dime if I Know
Finalists:
Miriam Auerbach, Dirty Harriet
C.C. Benison, Ten Lords a’ Leaping
C. Hope Clark, Tidewater Murder
Livia Day, A Trifle Day
G.M. Mailliet, Pagan Spring
Cindy Sample, Dying for a Daiquiri

Crime Thriller – Michael Sears, Mortal Bonds
Finalists:
Linwood Barclay, A Tap On The Window
Jefferson Bass, Cut to the Bone
David Freed, Fangs Out
Val McDermid, Cross and Burn
John Sandford, Silken Prey
Preston & Child, White Fire

Historical – Anne Perry, Blind Justice
Finalists:
Max Allan Collins, Ask Not
Loren D. Estleman, The Confessions of Al Capone
Lyndsay Faye, Seven for a Secret
Alex Grecian, The Black Country
John Lawton, Then We Take Berlin
Priscilla Royal, Covenant with Hell

Literary Mystery / Suspense / Thriller – William Kent Krueger, Ordinary Grace
Finalists:
Liana Moriary, The Husband’s Secret
Thomas H. Cook, Sandrine’s Case
Lauren Beukes, The Shining Girls
Anne Holt, Death of the Demon
Morag Joss, Our Picnics in the Sun

Political / Adventure / Espionage Thriller – Jeffery Deaver, The Kill Room
Finalists:
Jeff Abbott, Downfall
David Baldacci, King and Maxwell
John F. Dobbyn, Deadly Diamonds
Frederick Forsyth, The Kill List
Brad Thor, Hidden Order

Private Detective / Police Procedural / Mystery – Sue Grafton, “W” is for Wasted
Finalists:
Kevin J. Anderson, Unnatural Acts
Ace Atkins, Robert B. Parker’s Wonderland
Robert Galbraith, The Cuckoo’s Calling
Sara Gran, Clara Dewitt and the Bohemian Highway
Timothy Hallinan, Little Elvises
Joanie McDonnell, Bolero

Romantic Suspense – Lisa Jackson, Tell Me
Finalists:
Sandra Brown, Deadline
Mary Burton, No Escape
Karen Robards, The Last Kiss Goodbye

Speculative / Horror / Science Fiction / Fantasy – Dean Koontz, Innocence
Finalists:
Max Berry, Lexicon
Stephen King, Dr. Sleep
Ted Kosmatka, Prophet of Bone
Seth Patrick, Reviver
Benjamin Percy, Red Moon
Daniel Polansky, She Who Waits

Long-form Novelty Fiction – Lee Child et al., Inherit the Dead
Finalists:
NOIR: Erasure Poetry Anthology
V.M. Straka, Ship of Theseus

Best First Novel

Cozy / Traditional / Historical – Dee Phelps, The Disappointment Room
Finalists:
Gretchen Archer, Double Whammy
Marilyn Bos, The Stray Pitch
Linda S. Reilly, Some Enchanted Murder: An Apple Mariani Mystery
Suzanne Rindell, The Other Typist
Susan Spann, Claws of the Cat: A Shinobi Mystery

Literary Suspense – Jamie Mason, Three Graves Full
Finalists:Gwen Florio, Montana
Michael Guillebeau, Josh Whoever
A.S.A. Harrison, The Silent Wife
Holly Goddard Jones, The Next Time You See Me
Jenny Milchman, Cover of Snow

Thriller / Mystery – Lisa Cutts,  Never Forget
Finalists:
Mary Louise Kelly, Anonymous Sources
Barry Lancet, Japan Town
Terri Nolan, Burden of Truth
Lachlan Smith, Bear is Broken
Linda Stasi, The Sixth Station
Koethi Zan, The Never List

Best Nonfiction

Academic (tie, listed in alphabetical order)
Charles J. Rzepka, Being Cool: The Work of Elmore Leonard
Bruce Shaw, Jolly Good Detecting: Humor in English Crime Fiction of the Golden Age
Finalists:
Pamela Bedore, Dime Novels and the Roots of American Detective Fiction
Martin Clancy & Tim O’Brien, Murder at the Supreme Court: Lethal Crimes and Landmark Cases
Margaret Anne Hutton, French Crime Fiction 1945-2005: Investigating World War II
Mary Papenfuss, Killer Dads: The Twisted Drives that Compel Fathers to Murder Their Own Kids
Peter Schweizer, Extortion: How Politicians Extract Your Money, Buy Votes, and Line Their Own Pockets
Theodore Zilkowski, The Lure of the Arcane: The Literature of the Cult and Conspiracy

Craft and Business of Writing – Chuck Wendig, The Kick-Ass Writer
Finalists:
Editor Robert Lee Brewer, 2014 Guide to Self-Publishing – Writer’s Digest
Orson Scott Card & Philip Athan, Writing Fantasy & Science Fiction
Jeff Gerke, Story Physics: Harnessing the Underlying Forces of Storytelling – Write Your Novel in a Month
Adam Grant, Give and Take: A Revolutionary Approach to Success
K.M. Weiland, Structuring Your Novel: Essential Keys to Writing an Outstanding Story

Mainstream Crime Reference – Brad Meltzer with Katie Ferrell, History Decoded: The 10 Greatest Conspiracies of All Time
Finalists:
John Douglas & Mark Olshaker, Law & Disorder: The Legendary FBI Profiler’s Relentless Pursuit of Justice
Editor Sarah Janssen, The World Almanac Book of Facts 2014
Chuck Klosterman, I Wear the Black Hat: Grappling with Villains (Real and Imagined)
Maria Konnikova, Master-Mind: How to Think Like Sherlock Holmes
David McConnell, American Honor Killings: Desire and Rage Among Men

Memoir / Biography – Anne Serling, As I Knew Him: My Dad, Rod Serling
Finalists:
Bill Dedman & Paul Clark Newell, Jr., Empty Mansions: The Mysterious Life of Hugette Clark and the Spending of a Great American Fortune
Earle Labor, Jack London: An American Life
Lance Parkin, Magic Words: The Extraordinary Life of Alan Moore
Domenica Ruta, With Or Without You
Justin St.Germain, Son of a Gun

True Crime – Judith Yates, The Devil You Know
Finalists:
Diana Fanning, Sleep My Darlings
Jerid M. Fisher, Upside Down
Charles Graeber, The Good Nurse: A True Story of Medicine, Madness, and Murder
M. William Phelps, Bad Girls
Hannes Rastam, Thomas Quick: The Making of a Serial Killer
Linda Rosencrance, House of Lies
Robert K. Tanenbaun, Echoes of My Soul

Best Children, Middle Grade, and Young Adult

Children’s Picture Book – Janice S. C. Petrie (Writer, Illustrator), Did You Make the Hole In the Shell In the Sea?
Finalists:
Paul Czajak, Monster Needs A Costume
Denis Dowling Mortenson (Writer), Cece Bell (Illustrator), The Bug Patrol
Peggy Kochanoff (Writer, Illustrator), Be A Wilderness Detective
Spelile Rivas (Writer), Valeria Cervantes (Illustrator), The Cucuy Stole My Cascarones
Anita Yasuda (Writer), Steve Harpster (Illustrator), Dino Detectives – The Beach Bandit
Anita Yasuda (Writer), Steve Harpster (Illustrator), Dino Detectives – Ghost Stories

Children’s Chapter Book (tie, listed in alphabetical order)
Annie Barrows (Writer), Sophie Blackall (Illustrator), Ivy + Bean Take the Case
Lewis B. Montgomery (Writer), Amy Wummer –  The Case of the Locked Box
Finalists:
Steve Brezenoff, Ravens Pass: Cheaters
Steven Brezenoff, The Crook That Made Kids Cry
Hazel Hutchins, The Great Bike Rescue
Thomas Kingsley Troupe, Furry and Flo: The Big Hairy Secret

Middle Grade – Jessica Scott Kerrin,  The Spotted Dog Last Seen
Finalists:
Blue Balliett, Hold Fast
Erin Dionne, Moxie and the Art of Rule-Breaking
Phoebe Stone, Romeo Blue
Jonathan Stroud, Lockwood and Co.: The Screaming Staircase
Kristin O’Donnell Tubb, The 13th Sign
Jacqueline West, The Books of Elsewhere: The Strangers

Young Adult – Elisa Nader, Escape from Eden
Finalists:
Cinda Williams Chima, The Enchanted Heir
T.L. Costa, Playing Tyler
Ashley Elston, The Rules for Disappearing
Aimee Gilchrist, The Tell-Tale Con
Amie Kaurman & Megan Spooner, These Broken Stars
Katie McGarry, Crash Into You

Best Anthology, Collection, and Attending Author

Anthology – Mike Ashley (Editor), Sisters In Crime: Early Crime and Mystery Stories by Women
Finalists:
Jess Faraday, Undead and the Detective
Maxim Jakubowski, The Mammoth Book of Best British Mysteries
Ross E. Lockhart, Tales of Jack the Ripper
George Mann, Encounters with Sherlock Holmes
Brad Meltzer, The Mystery Box
Otto Penzler, Kwik Krimes

Collection – Barb Goffman, Don’t Get Mad, Get Even: 15 Tales Tales of Revenge and More
Finalists:
Joanne Anderton, The Bone Chime Song and Other Stories
David Fingerman, Two Degrees Closer to Hell
Edmund Glasby, The Ash Murders: Supernatural Mystery Stories
Morris Herschman, Stop at Nothing/ Vicious Circles: Classic Stories
David James Keaton, Fish Bites Cop: Stories to Bash Authorities
Lyn McConchie, Sherlock Holmes: Repeat Business

Attending Author – Don Bruns, Reel Stuff
Finalists:
Sallie Bissell, Music of Ghosts
Connie Dial, Dead Wrong
Craig Faris, The Spectrum Conspiracy
Steven James, Singularity
Kay Kendall, Desolation Row
Hank Phillippi Ryan, The Wrong Girl

John Seigenthaler Legends Award – Donald Bain

Dupin Detective Award – Logan Masterson

SEMWA Magnolia Award – Karen McCullough

2013 Award Winners

Claymore Award – Terri Coop, Dial 1-Pro-Hac-Vice

1st Runner Up  – Jacob M. Appel, The Man Who Trounced God at Chess
2nd Runner Up – Elizabeth Visser, Profile of a Killer

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Laura Brennan, The End of All Things
Vinnie Hansen, Black Beans & Venom
Charles Kingsman, Unbelievers
John Madinger, Hot Shot
Joan Kane Nichols, A Novel By Dickens
Ray Peden, One Tenth of the Law
Shellie Williams, Deadly Secrets

Silver Falchion Award – Sara J. Henry, A Cold And Lonely Place

1st Runner Up – Sara J. Henry, A Cold And Lonely Place
2nd Runner Up (tie, listed in alphabetical order)
Jamie Mason, Three Graves Full
Molly MacRae, Last Wool & Testament

Dupin Detective Award – Lisa Anderson

SEMWA Magnolia Award – Mary Saums

2012 Award Winners

Claymore Award – Jonathan Stone, Again

1st Runner Up  – V.R. Barkowski, A Twist of Hate
2nd Runner Up (tie, listed alphabetically)
Carol Baier, Wicked Schemes
Mark Troy, The Law of the Splintered Paddle

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Anna Castle, Murder By Misrule
Philip Cioffari, The Bronx Kill
Marianna Heusler, Hallowed Darkened Space
Susan Lindgren, Forgotten Treasures
Terry Shames, The Last Death of Jack Harbin
Maris Soule, A Killer Past

Silver Falchion Award – C. Hope Clark, Lowcountry Bribe

Dupin Detective Award – Logan Masterson

SEMWA Magnolia Award – Chester D. Campbell

2011 Award Winners

Claymore Award – Judith Dailey, Animal, Vegetable, Murder

1st Runner Up  – Craig Faustus Buck, Go Down Hard
2nd Runner Up – Joan Lipinsky Cochran, The Yiddish Gangster’s Daughter

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Baron R. Birtcher, Rain Dogs
Bryan Camp, Where the Dead Remain
Debora Dale, Canyon Road
Jessica Ferguson, A Bad Guy Forever
Frank Jenkins, An Embarrassment of Riches
Doc Macomber, Riff Raff
E. Joan Sims, A.K.A. Love

Silver Falchion Award – Marco Conelli, Matthew Livingston and the Politics of Death

Dupin Detective Award – Deborah DeLong

SEMWA Magnolia Award – Clay Stafford

2010 Award Winners

Claymore Award – Tom Wallace, Gnosis

1st Runner Up  – Carolyn McSparren, A Disciplined Death
2nd Runner Up – Korey Kaul, Jury Rig

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Ronnie Casella, The Watchers
Philip Cioffari, Dark Road, Dead End
Alan Lewis, The Blood in Snowflake Garden
E. J. Rand, Labyrinth
Terry Shames, The Art of Murder
Michael Siverling, The Blood of Alexander
J. J. White, Prayer Offerings

Silver Falchion Award – Radine Trees Nehring, Journey to Die For

Dupin Detective Award – Laura Hayden

SEMWA Magnolia Award – Charles Todd

2009 Award Winners

Claymore Award (Inaugural Year) – Linda Black, The Death of Noble Dancer

Claymore Award Finalists:
(in alphabetical order by author)
Glen Allison, Hunka Burnin’ Death
David Booker, The Painted Beast
Nancy Horgan, The Murder Rules
David E. Knop, Mining Sacred Ground
Joseph Newcum, Cast Out of Paradise
Sarah Parrott, The Blonde Leading the Blonde
Eyre Price, An Unsolicited Manuscript
Jonathan Sicherman, Watchman’s Tale
Marylee Woods, Temporarily Dead

Silver Falchion Award – Chester Campbell

SEMWA Magnolia Award – Beth Terrell

2008 Award Winners

Silver Falchion Winner (Inaugural Year) – Don Bruns

Dupin Detective Award – Stephen Wherley

SEMWA Magnolia Award Winner – Margaret Maron

2007 Award Winners

Dupin Detective Award (Inaugural Year) – Stephen Wherley

SEMWA Magnolia Award – Chris Roerden

2006 Award Winners

SEMWA Magnolia Award Winner – Gwen Hunter

2005 Award Winners

SEMWA Magnolia Award Winner – Tamar Myers